Nová vlna útoků viru Petya

Poslední dobou se nejčastěji mluvilo o vyděračském programu WannaCry, není to ale zdaleka jediná bezpečnostní hrozba. Šíří se nová vlna útoku staršího ransomware jménem Petya, nová varianta si říká Petrwrap. Nejvíce zasažena je Ukrajina, ale i Itálie, Rusko, Indie, Francie, Španělsko, Nizozemí, Srbsko a střední Evropa včetně České republiky. Ta je momentálně na devátem místě nejvíce zasažených států. Mezi napadenými je elektrárna a letiště v Kyjevě nebo globální společnost WPP.

Stejně jako ostatní programy typu ransomware i Petya po nakažení počítače zašifruje obsah disku a po majiteli žádá zaplacení “výkupného”. V tomto případě jde o částku 300 dolarů v Bitcoinech. V případě napadení ale částku rozhodně neposílejte – adresa pro komunikaci s útočníky již není funkční, takže i v případě zaslání požadované částky zůstanou data zašifrována a nedostupná.

Na podobné útoky je nejlepší ochrana mít vždy aktualizovaný operační systém i antivir. V případě používání starších verzí Windows doporučujeme přejít na Windows 10. A u e-mailových příloh si dávat pozor na soubory typu DOC, DOCX, XLS a XLSX. Zatím známé názvy infikovaných dokumentů jsou například Order-20062017.doc a myguy.xls. Samozřejmě ale mohou být i jiné.

Zdroj: http://technet.idnes.cz/kyberneticky-hackersky-utok-ve-svete-ransomware-fbq-/sw_internet.aspx?c=A170627_172510_tec-kratke-zpravy_pka