WannaCry stále útočí

Vyděračský software (tzv. “ransomware”) jménem WannaCry útočil před pár týdny kdy napadl počítače po celém světě. Vyřadil z provozu například počítačový systém britské zdravotní služby a ochromil chod řady nemocnic (o incidentu jsme psali zde).

Přestože se může zdát, že je tento nebezpečný program již na ústupu, stále je třeba si dávat pozor. Aktuálně byly například napadeny počítače japonské automobilky Honda a celá továrna musela být odstavena z provozu, dokud nebudou firemní systémy uvedeny zpět do provozu. Kromě bezpečnostního problému se tak jedná i o velké finanční ztráty, továrna totiž produkovala kolem jednoho tisíce automobilů denně.

Honda není bohužel jedinou automobilkou, která musela z důvodu útoku WannaCry pozastavit výrobu. Stejný problém minulý měsíc řešili také v Nissanu a Renaultu, kdy byly napadeny továrny ve Francii, Británii, Rumunsku a Indii.

Pokud se tedy této nové hrozbě chcete vyhnout, ubezpečte se, že máte aktualizovaný svůj systém Windows i antivirový program. Zamezíte tak i jiným útokům. Nejlepší obranou proti ransomware je pak pravidelné zálohování důležitých dokumentů na bezpečném místě mimo počítač a vždy si dávat pozor, co otevíráte za e-maily.

Zdroj: https://m.zive.cz/wannacry-se-nevzdava-z-chodu-vyradil-celou-tovarnu-hondy/a-188307